لطفا چند لحظه صبر کنید ...

ورق رنگی چیست؟

در زمان های گذشته جهت ممانعت از زنگ زدگی سطح فلزات و محافظت ورق فلزی حین تغییر فرم، سطح ورق به روغن آغشته می گردید ولی امروزه به دلیل مشکلات ناشی از استفاده از روغن نظیر مشکلات اقتصادی ، مسائل زیست محیطی و همچنین عدم ماندگاری خواص مورد نظر برای مدت طولانی، این روش اهمیت خود را از دست داده است و تکنولوژی های جدیدتری همچون تولید ورق های پیش رنگ شده، جایگزین روش فوق گردیده است.

 ورق رنگی یا ورق پیش رنگ شده، محصول عملیات رنگ آمیزی ورق در یک فرایند مداوم می باشد.

تولید ورق رنگی فرایندی مداوم و تمام اتوماتیک جهت پوشش دادن سطح کلاف های فولادی و آلومینیومی است که در آن سطح ورق پس از بررسی های دیداری تحت عملیات آماده سازی سطح واقع شده و سپس تحت عملیات رنگ کاری قرار می گیرد.

از نظر فنی کلاف پوشانی دارای برتری هایی نسبت به روش های سنتی است که برخی از آنها عبارتند از

  • – بهینه کردن رنگ آمیزی و کاهش ضایعات رنگ در حین اعمال رنگ
  • – حذف مشکلات زیست محیطی به دلیل بهینه بودن عملیات آماده سازی سطح و یا اتاق رنگ

خرید ورق رنگی

ورق رنگی مقرون به صرفه است؟

-مقرون به صرفه بودن استفاده از ورق های رنگی. گر چه قیمت ورق های رنگی گران تر از انواع خام می باشد ولی با حذف واحد رنگ آمیزی از کارخانه های مصرف کننده ورق و بدنبال آن حذف واحدهای عملیات تکمیلی نظیر واحد آماده سازی سطح ، کوره پخت و کاهش مشکلات زیست محیطی ، استفاده از این محصول می تواند مقرون به صرفه باشد.

بدلیل آماده سازی سطح بصورت بهینه و همچنین انجام عملیات پخت رنگ در فرایند کلاف پوشانی ، ورق های پیش رنگ شده مقاوت به خوردگی بالایی دارند و در مقابل عوامل فیزیکی، روشهای متنوعی جهت رنگ آمیزی کلاف های فلزی ابداع شده است که شامل موارد زیر می باشد:

  1. روش برس یا غلتک دستی
  2. روش اسپری
  3. -روش اکستروژن
  4. روش غلتکی
  5. روش پودری
  6. روش لامینیتینگ

 از بین روش های فوق ، سه روش آخر از جمله روش های مطرح در فرآیند کلاف پوشانی می باشند.