لطفا چند لحظه صبر کنید ...

تاریخچه گالوانیزه

گالوانیزه کردن

گالوانیزه کردن یکی از روش های محافظت از خوردگی با ایجاد خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه ای از فلز محافظ بصورت آند فدا شونده در سری گالوانیک (معمولا روی) انجام می شود.

در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می شود.

این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است.

میزان مقاومت پوشش، متناسب با ضخامت آن است.

این روش یکی از اقتصادی ترین روش های محافظت فولادها در محیطهای خورنده است. این فرآیند به نام لویجی گالوانی دانشمند ایتالیایی نامگذاری شده است.

در میان عناصر مختلف آهن بصورت خام یا آلیاری مهمترین عنصر مورد استفاده در صنعت می باشد.

اما این فلز پس از مدت کوتاهی به علت انجام واکنش های شیمیایی در مجاورت با اکسیژن و رطوبت، دچار زنگ زدگی و خوردگی می گردد و انسان در جستجوی روش های مختلف برای مقابله با چنین مشکلی، فرایند گالوانیزاسیون را به عنوان روشی مناسب برای رفع این نقص ابداع نموده است.

در سال ۱۷۴۲ میلادی یک شیمیدان به نام ملوین در یافت که با فرو بردن فولاد در داخل روی مذاب، روی در سطح آن قرار می گیرد. این کشف، موجی از تحقیقات را در جهان شروع کرد که پایه و اساس گالوانیزه را ایجاد کرد.

در سال ۱۷۸۰ یک فیزیکدان ایتالیایی به نام لوئیجی گالوانی، شخصی که این فرآیند برای او نام گذاری شده است، مشاهده کرد که تماس بین دو فلز غیر مشابه منجر به یک جریان الکتریکی می شود. با گذشت زمان بشر درک درستی از گالوانیزه یافت و تا سال ۱۸۵۰ سالانه ۱۰ هزار تن روی توسط صنعت گالوانیزه انگلیس برای محافظت از آهن استفاده می شد.

لوئیجی گالوانی

لوییجی گالوانی پزشک،فیزیک دان، فیلسوف و زیست شناس معروف ایتالیایی زاده ۹ سپتامبر ۱۷۳۷ در شهر بولینیا است.

پدر او زرگر بود ولی از لحاض وضع مالی در طبقه اشراف قرار نمی گرفتند ولی توانایی فرستادن یکی از بچه هارا به دانشگاه داشتند.

لوییجی در ابتدا علاقه داشت که وارد کلیسا شود و یک کشیش شود ولی خانواده با او مخالف بودن و می خواستند فرزندشان وارد دانشگاه شود و به تحصیل بپردازد و در نهایت لوییجی تسلیم خواسته خانواده شد و در سال ۱۷۵۵ وارد دانشگاه بولونا شد.

ابتدا او در رشته پزشکی تحصیل خود را آغاز کرد و در سال ۱۷۵۹ از رشته های فلسفه و پزشکی فارغ التحصیل شد او در ابتدا به صورت نیمه وقت در دانشگاه تدریس می کرد و در نهایت در سال ۱۷۶۲ به صورت تمام وقت به عنوان استاد کالبد شکافی و جراحی در دانشگاه مشغول به کار شد.

شهرت

شهرت لوییجی گالوانی به خاطر کشف کردن تاثیر جریان الکتریسته بر بافت های زنده است که تا پایان عمر در خصوص تاثیر جریان الکتریسیته بر موجودات زنده به تحقیق پرداخت.

او را می توان پدر علم عصب شناسی دانست.

سرنوشت لوییجی گالوانی

اواخر عمر او با اشغال ایتالیا توسط نیرو های فرانسه یکی بوده است در آن زمان دولت فرانسه، تامی استید را مجبور کردند که در مقابل فرانسه، سوگند وفاداری یاد کنند ولی لوییجی این کار را نکرد و مجبور به خانه نشینی شد و سر انجام در ۴ دسامبر ۱۷۹۸ در فقر و تنگ دستی از دنیا رفت.

علت نام گذاری گالوانیزه

اصطلاح گالوانیزه همچنان به صورت استعاری از هرگونه محرک که منجر به فعالیت توسط شخص یا گروهی از افراد شود، استفاده می شود.

اولین استفاده از این اصطلاح از طریق دانشمند ایتالیایی لوئیجی گالوانی، در اوایل تحقیقات علمی و پزشکی قرن نوزدهم، تحریک عضله با استفاده از جریان الکتریکی بود.


نخستین نمونه شناخته شده از آهن گالوانیزه توسط اروپایی ها در زره های قرن هفدهم هندی که در مجموعه موزه سلطنتی آرمورس نگهداری می شود، مشاهده شده است.

شاید کاربرد زره پوش، منشأ استفاده استعاری از فعل گالوانیزه(galvanize)  به معنای “تقویت شده” شده باشد.

در کاربردهای مدرن، اصطلاح گالوانیزه تا حد زیادی با پوشش های روی همراه بوده است، نسبت به سایر فلزات.

رنگ گالوانیک، پیش ساز گالوانیزه گرم، توسط استانیسلاس سورل، از پاریس، در دسامبر ۱۸۳۷ ثبت اختراع شد.


در سال ۱۷۴۲، پاول ژاک مالوین، شیمیدان فرانسوی، طی سخنرانی در آکادمی رویال فرانسه، روشی برای پوشش آهن با فرو بردن آن در روی مذاب توصیف کرد.

در سال ۱۷۷۲، لوئیجی گالوانی (ایتالیا)، که از نامش برای نامگذاری گالوانیزه استفاده شده است، طی آزمایش با پاهای قورباغه، فرآیند الکتروشیمیایی که بین فلزات رخ می دهد را کشف کرد.


در سال ۱۸۰۱، آلساندرو ولتا با کشف الکترو پتانسیل بین دو فلز و ایجاد یک سلول خوردگی، تحقیقات مربوط به گالوانیزه را ادامه داد.

در سال ۱۸۳۶ شیمیدان فرانسوی استانیسلاساس سورل ،ثبت اختراع روشی را برای پوشش دادن آهن با روی، پس از اولین بار تمیز کردن آن با اسید سولفوریک ۹٪ (H2SO4) و پر کردن آن با کلرید آمونیوم (NH4Cl) به دست آورد.

با توجه به مطالب فوق با اطمینان نمی شود گفت ریشه کلمه گالوانیزه چیست به چه شخص و یا معنایی اشاره دارد.

ولی در حال حاضر هرنوع پوششدهی با فلز روی را “گالوانیزه ” می نامند.